«Культура vs. Пропаганда»: Культурна політика

24 лютого відбулася дискусія між Катериною Ботановою та Олесем Донієм у рамках проекту«Культура vs. Пропаганда». Фокус дискусії – культурна політика.

Обох спікерів можна вважати знаковими фігурами в просторі культури та культурної політики України. Катерина Ботанова – культурна експертка, донедавна директорка Фундації«Центр сучасного мистецтва», експерт Європейської комісії з розробки і впровадження програми «Культура» для регіону Східного партнерства. Олесь Доній – політик, голова Мистецького об’єднання «Остання барикада», голова Всеукраїнського комітету захисту української мови, президент Центру досліджень політичних цінностей.

Модерувала захід письменниця і журналістка Лариса Денисенко.

Війна вносить суттєві корективи в культурну політику держави. Нинішнє керівництво Міністерства культури заявило, що культура і гуманітарна політика мають служити завданням фронту і стати інструментом захисту національної безпеки. Чи означає це, що і мистецтво таким чином має перетворитися на рупор пропаганди? Чи справді війна на сході України спричинена тим, що держава не займалася культурною політикою?

Що про це думають учасники дискусії?

«Все свідоме життя я займаюся пропагандою української культури, української мови. Якби ще цим займалася держава, – можливо, ми і війни б не мали», – вважає Олесь Доній.

«Будь-яка пропаганда (в тому числі української культури чи мови) – це спрямована комунікація з суспільством. Такий формат не лишає йому ніяких варіантів вибору. Тому держава має займатися не пропагандою, а промоцією – не змушувати суспільство полюбити щось (ідеї, цінності, українську культуру, наприклад), а запропонувати йому привабливий і цікавий вибір», – позиція Катерини Ботанової.

«Культура vs. Пропаганда»– унікальний проект, створений у співпраці громадської організації «Форум видавців» та благодійного фонду «Фундація Дарини Жолдак» за підтримки FEDORIVHub.

У сучасному інформаційному просторі ми, як ніколи, відчуваємо прояви різноманітних маніпуляцій і впливів. А як має реагувати на них культура – література, візуальне мистецтво, історія, кінематограф, освіта тощо?

Коли мистецтво стає головною зброєю проти пропаганди, а на яких етапах історії воно має активно підтримати пропаганду? Як допомогти суспільству відрізнити правду від брехні за допомогою культурних практик і навичок критичного мислення? Відповіді на ці та багато інших питань шукатимуть спікери проекту.

Інформаційні партнери проекту: «1+1», «Українська правда. Життя», Hromadske.tv, «Еспресо.tv», Insider, «Телекритика», радіо «Аристократи», журнал «Країна», «Газета по-українськи», Cultprostir, газета «День», Hromadske. radio, «Перший національний».

Інформація:

Сторінка події у Facebook

Преса:

Інформацію про цей та інші заходи ви знайдете на сайті http://bookforum.ua/

Найгарячіші фрагменти дискусії – у відеорепортажі від Телекритики.

“Дискусія на підвищених тонах” – ключові тези зустрічі  від Читомо.

“Думаю, запрошуючи до діалогу Катерину Ботанову та Олеся Донія, організатори циклу дискусій «Культура vs пропаганда» сподівались, що розмова буде цікавою, але не підозрювали, наскільки..” – журнал про сучасну культуру “Korydor” і стаття “Між двома українськими культурами”

Олесь Доній вважає, що пропаганда – це лише інструмент: «вона така, якою ви її робите». Катерина Ботанова стверджує, що пропаганда – це одностороннє інформування, з нею важко вести діалог. Діалог наших спікерів, який відбувся на “Громадському радіо” одразу після дискусії.

Трансляція "Культурна політика"