Культура vs Пропаганда: Філософія

11 березня у рамках проекту «Культура vs. Пропаганда» відбулася дискусія між Михайлом Мінаковим та Вахтангом Кебуладзе. Тема дискусї – філософія.

Модерував захід філософ та письменник Тарас Лютий.

Чи можна вважати пропаганду контркультурним явищем? Чи протистоїть філософія пропаганді, чи вона сама містить у собі елементи пропаганди? В який спосіб обмеження викладання філософії відкриває дорогу пропаганді? Чи трансформує пропаганда сферу освіти?

«Філософія ніяк не повязана із пропагандою. А пропаганда часто перебирає філософські тези для своїх вправ. І в цьому криється безпосередня небезпека для середовища інтелектуалів, яке в певний момент може захопитися догматичним мисленням», – вважає Михайло Мінаков.

«Пропаганда є частиною культури, якщо вона сприяє культивації, розвику чого-небудь. Якщо ні – то вона є контркультурним явищем. Совєтська філософія майже цілковито слугувала антилюдській комуністичній пропаганді, тому була контркультурною. Те, що в сучасній українській філософії залишилося від совєтської філософії, треба усунути заради того, щоб інтелектуальна культура могла розвиватися», – висловлює думку Вахтанг Кебуладзе.

Учасники заходу є відомими представниками молодої генерації українських філософів.

Михайло Мінаков викладає сучасну західну філософію, німецьку класичну філософію, епістемологію та філософію історії у Києво-Могилянській академії. Автор трьох книжок і понад сімдесяти статей з філософії, історії, політології та культурології. Очолює Кантівське товариство в Україні, редколегію журналу «Ідеологія і політика», Інститут Критики та Фонд якісної політики. Крім того, Михайло Мінаков викладав у Гарвардському університеті, Грайфсвальдському університеті (Німеччина) та Московській школі політичних студій.

Вахтанг Кебуладзе – доктор філософських наук, доцент кафедри філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, співголова Українського
феноменологічного товариства, член редколегії науково-теоретичного часопису «Філософська думка», перекладач з німецької та англійської мов. Автор книжки «Феноменологія досвіду» та понад 70 наукових і публіцистичних статей, надрукованих в Україні, Австрії, Білорусі, Литві, Німеччині, Польщі, Румунії, Словенії українською, німецькою та російською мовами.

Запис дискусії можна переглянути за посиланням.

Конспект найважливіших цитат в статті від проекту Читомо.

Фотозвіт шукайте у альбомі події на сторінці “Культура vs Пропаганда” у Фейсбук.  

«Культура vs. Пропаганда» – унікальний проект, створений у співпраці громадської організації «Форум видавців» та благодійного фонду «Фундація Дарини Жолдак» за підтримки FEDORIV Hub.

У сучасному інформаційному просторі ми, як ніколи, відчуваємо прояви різноманітних маніпуляцій і впливів. А як має реагувати на них культура – література, візуальне мистецтво, історія, кінематограф, освіта тощо? Коли мистецтво стає головною зброєю проти пропаганди, а на яких етапах історії воно має активно підтримати пропаганду? Як допомогти суспільству відрізнити
правду від брехні за допомогою культурних практик і навичок критичного мислення? Відповіді на ці та багато інших питань шукатимуть спікери проекту.

Інформаційні партнери проекту: «1+1», «Українська правда. Життя», Hromadske.tv, «Еспресо.tv», Insider, «Телекритика», Радіо Свобода, радіо «Аристократи», журнал «Країна», «Газета по-українськи», Cultprostir, газета «День», «Громадське радіо», «Перший національний».

Інформацію про цей та інші заходи ви знайдете на http://bookforum.ua/та http://zholdak.org/